História
2. najstarší na Orave PDF Tlačiť E-mail

ŠK Podbiel je klub s bohatou históriou. Vznikol 25. júla 1928 ako druhý športový klub na Orave, hneď po tom dolnokubínskom. Hlavným športovým odvetvím je futbal. Ako to už v športe býva, striedali sa obdobia úspechov s obdobiami útlmu. Zaujímavé je, že úspechy ŠK Podbiel zväčša prichádzali po oslavách okrúhleho výročia vzniku. V roku osláv dvadsaťročnice (1948) vstúpil ŠK Podbiel do pravidelných majstrovských súťaží. Zapojil sa do vtedajšej II. triedy, čo bola súťaž na úrovni okresu Trstená. Prvý vrchol prišiel v roku 1954, kedy ŠK Podbiel postúpil do krajskej súťaže a nasledujúce tri sezóny účinkoval v tzv. oravsko-ružomberskej skupine I.B triedy.

Ďalší rozmach nastal po veľkolepých oslavách 40. výročia vzniku v roku 1968. Hneď v nasledujúcej sezóne obsadil ŠK Podbiel v II. triede 2. miesto a v sezóne 1969/70 už postúpil do I. B triedy. Potom v sezóne 1975/76 sa ujal mužstva tréner Jozef Michalec. Súťaž suverénne vyhral a postúpil do I A triedy. V tejto najvyššej krajskej súťaži obsadil Podbiel 11. miesto zo 14 účastníkov. Vzhľadom na reorganizáciu súťaží však aj tak zostúpil a v nasledujúcej sezóne spadol späť až do II. triedy. Pre lepšiu predstavu vtedajšia I.A trieda sa hrala na v územnom rozsahu približne súčasného žilinského kraja. Zodpovedala teda súčasnej IV. lige. Oslavy 70. výročia vzniku sa konali súčasne s oslavou postupu do V. ligy. Od roku 1998 tak začína deväťročné účinkovanie v V. lige. Najlepšie umiestnenie dosiahli futbalisti v ročníku 2001/2002, kedy skončili na treťom mieste za Dolným Kubínom a Vrútkami. Nanešťastie desiateho ročníku v piatej lige sme sa už nedočkali. Osemdesiate výročie bolo sprevádzané hlbokým pádom do druhej triedy.

ŠK Podbiel to nie je len futbal. Už od svojho vzniku sa podbielanskí športovci venovali aj iným disciplínam. Hrávali dokonca divadlo, zarábali si rôznymi brigádami a venovali sa aj iným športom. Už v roku 1931 usporiadali cyklistické preteky! Po druhej svetovej vojne sa veľmi dobre darilo ženskému volejbalu. Hral sa aj stolný tenis a šach.

V roku 1984 sa stal predsedom ŠK Podbiel Ing. Ján Sitek. Hneď potom ako skonsolidoval zúfalú ekonomickú situáciu, pustil sa do komplexného rozvoja klubu. Začala sa zveľaďovať infraštruktúra športového areálu Pod Pálenicou, začalo sa koncepčne budovať futbalové mužstvo počínajúc od mládežníckych výberov. Predovšetkým však prišiel s koncepciou budovania tradície pravidelných podujatí v rôznych športových disciplínach konaných v pevne určených termínoch. Tak sa od roku 1987 koná turisticko-lyžiarsky prechod Podbielanskou Magurou. O rok neskôr sa začala písať história cestného behu SNP Roháče – Podbiel. Neskôr sa pridali Turnaj firiem v malom futbale, podbielanská jedenástka, Turnaj ministrov. V závislosti od počasia sa konajú preteky v zjazdovom lyžovaní. Zaznamenali sme aj turnaje v stolnom tenise, šachu. Uskutočnili sa aj tri ročníky cezpoľného behu Ústavy.

V dlhodobých majstrovských súťažiach sa však pravidelne predstavujú len futbalisti. Volejbalistky v posledných rokoch nepokračujú v úspešnom pôsobení v oravskej lige.


1975
1997
1998
adamec_sitek_golonka
Edu - majster sveta v Pod...
hatapka_sitek_colotka
hraci_edu
hviezdy
internacionali
neverice
nitra
sitek-foto1
sitek-foto2_neverice
sitek-foto6_volej
sk
sk71
trnava
turnaj - ceny 1
turnaj_ministrov
volejbalistky 1
zauj_1997letecky
zeny_01

 


Copyright © 2018 Športový klub Podbiel. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.