Memoriál padlých oravských športovcov
Memoriál PDF Tlačiť E-mail

História pravidelného letného futbalového turnaja v Podbieli sa začala písať v roku 1969. 16. a 17. augusta sa konal prvý ročník Memoriálu bratov Zlatnerovcov. Pri tej príležitosti sa aj na budove šatní osadila pamätná tabuľa venovaná športovcom padlým v II. svetovej vojne.

Víťazom prvého ročníka sa stal Slovan Trstená, ktorý vo finále porazil Krásnu Hôrku 2 : 1. ŠK Podbiel podľahol v zápase o tretie miesto Dolnému Kubínu 1:2. Od tretieho ročníka sa hrá turnaj pod názvom Memoriál padlých oravských športovcov. Vtedy venoval turnaju putovný pohár Dr. Peter Colotka, vtedajší predseda vlády SSR a bývalý aktívny hráč ŠK Podbiel. Prvým držiteľom putovného pohára sa stal domáci ŠK Podbiel. Na druhom mieste skončili reprezentanti poľskej Rabky, na treťom B mužstvo Nižnej a na štvrtom Trstená. Od roku 1988 sa spolu s Memoriálom konáva aj cestný beh SNP Roháče - Podbiel. Postupom času sa vykryštalizoval stabilný termín - prvá augustová nedeľa. Až v poslednom čase, keď futbalisti ŠK Podbiel hrávali v V. lige, došlo ku zmene a futbalový turnaj sa hral o týždeň skôr aby nekolidoval s prvým kolom majstrovskej súťaže.

Memoriál nie je len futbalovým turnajom. Vždy má aj dôstojnú spoločenskú úroveň. Prebiehajú rôzne sprievodné podujatia. Bohatý bol napríklad tridsiaty ročník v roku 1997. Konal sa exhibičný zápas osobností, kultúrny program, ohňostroj, autogramiáda hokejistov Dukly Trenčín. Pri veľkolepých oslavách 70. výročia vzniku prehovoril aj slávny oravský literát Anton Habovštiak a po skončení „zápasu hviezd“ nasledoval koncert skupiny Elán, pri ktorom zaznamenal štadión ŠK Podbiel dodnes najvyššiu návštevu okolo 5000 divákov.