Perličky PDF Tlačiť E-mail
 • Beh Roháče – Podbiel je jediný na Slovensku, ktorého trať má v celej dĺžke klesanie.

 • Je len málo pretekov, ktoré sa počas celej svojej histórie konajú nepretržite, každý rok. Sú aj podujatia s dlhšou históriou, avšak prekonali obdobia, keď sa niekoľko ročníkov nekonalo.

 • Beh Roháče – Podbiel má stabilný termín konania. Už od prvých ročníkov je s ním nerozlučne spätá prvá augustová nedeľa. Bežci tak ani nemusia sledovať bežecké kalendáre, vopred vedia kedy treba prísť do Podbiela.

 • Okrem stabilného dátumu je dôležitý aj stabilný čas štartu o 10:00. Výsledkom je, že prví pretekári pribiehajú do Podbiela práve v čase, keď sa obyvatelia vracajú z nedeľnej omše.

 • Ani trať behu sa nemení. Je to stále presne tých istých 21,8 km po tej istej ceste. Jediné čo sa mení je počasie. Pretekári si tak môžu objektívne porovnávať svoje výkony z rôznych ročníkov.

 • Termín pretekov niekedy koliduje s Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami v Zuberci. Na jednej strane tým vznikajú problémy pre usporiadateľov zabezpečiť nerušený prebeh pretekárov hlavne priestoroch skanzenu, kde je najväčšia koncentrácia ľudí. Na strane druhej množstvo povzbudzujúcich divákov zlepšuje atmosféru pretekov.

 • Beh Roháče – Podbiel sa koná za plnej premávky na ceste druhej triedy s krátkym úsekom na frekventovanej ceste prvej triedy v samotnom Podbieli. Hlavne v posledných rokoch je aj v nedeľu premávka už dosť hustá. Napriek tomu sa dodnes nestal ani jeden vážnejší úraz. Nebolo potrebné ani riešiť vážnejšie zdravotné problémy. Akokoľvek, pretekárov vždy sprevádza vozidlo rýchle zdravotnej služby, ktoré poskytuje Nemocnica s poliklinikou v Trstenej.

 • Zaujímavá situácia na stala v roku 2008. Manželia Wydrovci zo Mszanej Dolnej vyhrali hlavnú kategóriu mužov aj žien. Jan Wydra je 6 – násobný víťaz pretekov Roháče – Podbiel, preto jeho víťazstvo nie je výnimočné. V tom ročníku sa však podarilo zvíťaziť aj jeho manželke Sabine. Aby bola poľská dominancia kompletná v kategórii C vtedy vyhral Zygmund Łyżnicki, tiež z klubu MOK Mszana Dolna.

 • Dlhodobo možno označiť pre Roháče – Podbiel za medzinárodný. Vzhľadom polohu Podbiela blízko poľských hraníc, je účasť z Poľskej republiky už pravidlom. Okrem toho sme zaznamenali účastníkov aj z týchto krajín: Ukrajina, Česká republika, Veľká Británia, Belgicko, USA.

 • Od prvého ročníka v roku 1988 je štartérom vždy Ing. Ján Sitek, predseda ŠK Podbiel.

 • Dlhé roku sa pretekalo podľa veľmi podobných propozícií. Novinky prišli s jubilejným 25. ročníkom v roku 2012. Zaviedli sa mládežnícke kategórie – školská mládež preteká na krátkych vzdialenostiach v okolí štadióna v Podbieli počas hlavného preteku. Kategórie žien sa rozdelila na dve – do 39 rokov a nad 4 rokov. Vyhodnocujú sa aj najlepší účastníci z Oravy. To podporilo účasť bežcov z regiónu aj samotných podbieľanov.

 • V posledných rokoch sa účasť zlepšuje aj po kvantitatívnej stránke. Maximum dosiahla v roku 2014 – 71 pretekárov.

 • V roku 2002 dostali víťazi jednotlivých kategórií nečakanú odmenu. Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda je známy aktívny vytrvalec. Podbielanského behu sa však nikdy nezúčastnil aktívne. Predseda ŠK Podbiel Ing. Ján Sitek dosiahol aspoň to, aby počas pobytu na Orave absolvoval slávnostný obed s najlepšími pretekármi.

 • Pri behu Roháče – Podbiel sa stále zachováva tradícia spojiť športové podujatie s uctením si pamiatky obetí Slovenského národného povstania. Vždy tesne pred štartom sa položí veniec k pamätníku na Zverovke.

 • Je aj iný tradičný zvyk, ktorý na iných pretekoch už nevídať. Pretekári aj rozhodcovia skladajú pred štartom ústny sľub, že budú pretekať čestne a budú dodržiavať pravidlá.

 • V Podbieli sa konali aj tri ročníky iného bežeckého podujatia. 1. septembra 2004 až 2006 zorganizoval obecný úrad beh Ústavy. Bol to terénny pretek v dĺžke 21,5 km s celkovým prevýšením 721 m. Čiže veľmi náročná trať. Škoda, že nástupcovia Ing. Jána Siteka vo funkcii starostu obce v organizácii tohoto preteku už nepokračovali.

 
Copyright © 2018 Športový klub Podbiel. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.